1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat Umeå 16/8 2003

 

FINALRESULTAT • RASRESULTAT
Foto Nina Lundberg

 

bis1
BEST IN SHOW S N CH SV-02 Hjortonblommas Gin Kelly
(CH Accent's Little Limerick - CH Signum Guyana)
Ägare: Mats-Owe och Svanhild Ingvarsson, Ursviken
Uppfödare: Anna-Lisa Pekkari, Skellefteå

bis2
BIS-2 S CH Dabkas Asjadiy
(CH Khalils Itawa ben Geshed Schariar - CH Khalila Dabka Darwis)
Ägare: Eilsabette Kallin-Forssberg och Bo Forssberg, Boden
Uppfödare: Anders och Liz-Marie Persson, Skillingaryd

bis3
BIS-3 S N FIN CH Zimistraija Navajo
(CH Seabury-Jay Egoiste - CH Jelistaz Grace of Zimistraija)
Ägare: Nils Hannu, Kiruna
Uppfödare: Monika Willman, Karlstad

bis4
BIS-4 Top-Flight Trophy's Fly By Night
(Noblegrey Astrakan - CH Another Story Emma Woodhouse)
Ägare och uppfödare: Mats och Maria Guldenhed, Kovland

bis5
BIS-R S CH NUCH Exotic Camir
(CH Alphaville's Sneak Preview - Sayyad's Exotic Allians)
Ägare och uppfödare: Anneli Svahn, Söråker

bildsaknas
BIS BABYVALP Carry On Rodman
(CH Carry On Pastrami - Pencloe For Sure At Flic Flac)
Ägare: Anna-Lena Johansson, Umeå
Uppfödare: Ewa och Thomas Warell, Umeå
BIS-2 baby Brassok Mikhail Larinov    
BIS-3 baby Min Arabi Qhengiz Khan

bisvalp
BIS VALP Aaniston Ten Thousand Maniacs
(CH Balzac Galago - CH Airescot Bonnie Maid)
Ägare: Anna och Michael Jonsson, Strömsör
Uppfödare: Mia Westerlund, Umeå    
BIS-2 valp FunnyLass Facing Facts

bildsaknas
BIS JUNIOR Gemini Phaeton Hamrah Dareius
(CH El Hamrah Riim-Sahir - Gemini Phaeton Jane Eyre)
Ägare: Madelene Wikström, Råneå
Uppfödare: Cathy Diener Farrel och Eric Steel, New York    
BIS-2 junior Carry On Lonely-Hears Racketeer    
BIS-3 junior Exess Vanessa    
BIS-4 junior Polongain Ivanova    
BIS-R junior Awbari Modena

bildsaknas
BIS UNGHUND Top-Flight Trophy's Fly By Night
(Noblegrey Astrakan - CH Another Story Emma Woodhouse)
Uppfödare och ägare: Mats och Maria Guldenhed, Kovland    
BIS-2 unghund Khalils La Zata'Idin     
BIS-3 unghund Hjortronblommas Hanelore    
BIS-4 unghund Marelden's Taiga Trollhättan     
BIS-5 unghund Tillieville Yannis

bisbruks
BIS BRUKSHUND Enigma Set For Life
(CH Siphra's Super Trouper - CH Enigma Smahing Jade)
Uppfödare och ägare: Madelene och Sofie Lönn, Vallentuna    
BIS-2 bruks Accen's Nicko Nick Name

bisvet
BIS VETERAN S CH Sobers Solti
(Hickory's Inzetto - CH Sobers Tindra)
Ägare: Ulf Strömquist, Holmsund
Uppfödare: Bitte Ahrensia och A. Jonsson, Rom    
BIS-2 veteran S CH Khalils Durra al Dariba    
BIS-3 veteran INT NORD CH Accent's Little Limerick    
BIS-4 veteran INT NORD CH Gold'N Copper Blue Print

bildsaknas
BIS AVELSGRUPP INT NORD CH Accent's Little Limerick
(CH Balzac Opsis Kalopsis - CH Accent's Jambalaya)
Ägare: Inger Andersson, Byske
Uppfödare: Monica Jonsson, Olofstorp

bis_uppf
BIS UPPFÖDARGRUPP KENNEL KHALILS
Elizabette Kallin-Forssberg och Bo Forssberg, Boden
BIS-2 uppfödare Kennel Hjortronblomma    
BIS-2 uppfödare Kennel Gold'N Copper

bis_par
BIS PAR Khalils La Zata'Idin Khalils Latifa
CH El-Ubaid's Djoser - CH Khalils Gaziya. Äg: Freddy Nilimaa, Kiruna, Christina Wendel, Umeå

barnmhund
BIS BARN MED HUND Kristoffer Pettersson med C'est Esmera Hypnotica Al Wathba

bildsaknas
BIS JUNIORHANDLING Carin Wiklund med Badavie Quendi


 

RASRESULTAT - skicka gärna in BIR/BIM-bild till webmaster [at] svvk.se

 

AFGHANHUND

Domare Markku Mähönen, Finland

 

BIR S N CH Exotic Camir  BIM Gold'N Copper American Sweetheart
CERT 
BH-2 INT NORD CH Gold'N Copper Blue Print  BT-2 Boxadan It's My Party 
BH-3 S N FIN CH Gold'N Copper Power Play BT-3 Gold'N Copper Sweet Dreams
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-valp: FunnyLass Facing Facts
BIR-junior: Awbari Modena
BIR-unghund: Gold'N Copper American Sweet Heart
BIR-veteran: INT NORD CH Gold'N Copper Blue Print
BIR-uppfödargrupp: Gold'N Copper (Lena och Gunnar Johansson, Luleå)

 


 

BORZOI

Domare Säde Hohteri, Finland

 

BIR S N FIN CH Zimistraija Navajo  BIM S CH Zimistraija Noblesse
BH-2 S CH Zimistraija Non Stop  BT-2 S CH Jeliztas Liberty Bell
BH-3 S FIN CH Zimisstraija Kenzo BT-3 S CH Zimistraija Kampari
BH-4 S FIN CH Zimistraija Krim BT-4 Marelden's Taiga Trollhättan
CERT
BH-R Bronzow Alexander
CERT
BT-R S CH Zvetzia's Agrippa
BIR-baby: Brassok Mikhail Larinov
BIR-junior: Polongain Ivanova
BIR-unghund: Marelden's Taiga Trollhättan
BIR-uppfödargrupp: Kennel Zimistraija (Monica Willman, Karlstad)

 


 

   FARAOHUND 

Domare Säde Hohteri, Finland

 

BIM Xemxija As Good As It Gets
CERT
BIR S DK CH Fouziah's Birkirkara At Xemxija
BH-2 - BT-2 Enigma Set For Life
CERT
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-junior: Xemxija As Good As It Gets
BIR-bruks: Enigma Set For Life 

 


 

GREYHOUND

Domare Säde Hohteri, Finland

 

BIR Top Flight Trophy's Fly By Night
CERT
BIM -
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-unghund: Top Flight Trophy's Fly By Night 

 


 

IRLÄNDSK VARGHUND

Domare Markku Mähönen, Finland

 

BIR Warlock's Impact
CERT
BIM - 
BH-2 - BT-2 - 
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-unghund: Warlock's Impact

 


 

ITALIENSK VINTHUND

Domare Säde Hohteri, Finland

 

BIR S CH SV-02 Rashikas Calimero  BIM Exess Vanessa
CERT 
BH-2 S CH Sobers Solti BT-2 -
BH-3 Exess Verdi
CERT
BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-junior: Exess Vanessa
BIM-junior: Exess Verdi
BIR-veteran: S CH Sobers Solti

 


 

  SALUKI

Domare Säde Hohteri, Finland 

 

BIM INT NORD CH El Hamrah Riim-Sahir  BIR S CH Dabkas Asjadiy 
BH-2 Shamali Fahl-al-Filistini
CERT CHAMPIONAT
BT-2 Shamali Elishama Sain bint Aqila 
BH-3 S CH Badavie Umbar BT-3 S CH Khalils Durra al Dariba 
BH-4 Khalils La Zata'Idin BT-4 Khalils Jinni Scheherazade
CERT 
BH-R Khalils Faudawi Fiddi Farih  BT-R Khalils Libach fu Libie Scherazade
BIR-baby: Min Arabi Qhengiz Khan
BIR-junior: Gemini Phaeton Hamrah Dareius
BIM-junior: Al-Whatba Tolifa Raja Yasmeen
BIR-unghund: Khalils La Zata'Idin
BIM-unghund: Khalils Libach fu Libie Scherazade
BIR-veteran: S CH Khalils Durra al Dariba
BIM-veteran: Khalils Faudawi Fiddi Farih
BIR-avelsgrupp: Shamali Elishama Sain bint Aqila
BIR-uppfödargrupp: Kennel Khalils

 


 

SLOUGHI

Domare Säde Hohteri, Finland

 

BIM Tillieville Yojimbo
CERT
BIR Tillieville Yannis
CERT
BH-2 - BT-2 -
 
BH-3 - BT-3 - 
BH-4 - BT-4 - 
BH-R -  BT-R -
BIR-unghund: Tillieville Yannis 

 


 

 WHIPPET

Domare Markku Mähönen, Finland

 

 bir_bimwhippet
BIM S N CH Hjortronblommas Gin Martin  BIR S N CH SV-02 Hjortronblommas Gin Kelly 
BH-2 S N CH Hjortronblommas Gin Lemon  BT-2 Hjortronblommas Hanelore
CERT
BH-3 INT NORD CH Accent's Little Limerick  BT-3 Aaniston Pamplemousse 
BH-4 Carry On Lonely-Hears Racketeer
CERT
BT-4 Play A While Blå Tåget
BH-R S CH Accent's Non Stop Express BT-R Hot Isle Daughter Of Darkness
BIR-baby: Carry On Rodman
BIR-valp: Aaniston Ten Thousand Maniacs
BIM-valp: Aaniston Talk Talk Talk
BIR-junior: Carry On Lonely-Hearts Racketeer
BIR-unghund: Hjortronblommas Hanelore
BIM-unghund: Hjortronblommas Hayden
BIR-bruks: Accent's Nicko Nick Name
BIR-veteran: INT NORD CH Accent's Little Limerick
BIR-avelsgrupp: INT NORD CH Accent's Little Limerick
BIR-uppfödargrupp: Kennel Hjortronblomma