1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat Svenstavik 1/8 2009

 

FINALRESULTAT • RASRESULTAT
Skicka gärna in finalbilder till webmaster [at] svvk.se 

 

BEST IN SHOW Saluki INT UCH SE UCH FI UCH NO UCH EE CH RU CH DK UCH Al Wathba Thamir Abdul-Haqq
2 Whippet Swaara Holly Golightly
3 Italiensk Vinthund Yebelli's Grace
4 Afghanhund Jangel's Cliffhanger
R Borzoi Evgeni Bistkupstwo

BIS BABYVALP Whippet Höglias Trollmåne
2 Irländsk Varghund Ravenponds Royal Rapsody
3 Skotsk hjorthund Skaheras Betty Grable

BIS VALP Irländsk varghund Cormacs Marley
2 Whippet Skyborne So What
3 Faraohund Faouziah's Fiora
4 Saluki Tazillah Hasiba Rasha

BIS JUNIOR Italiensk vinthund Yebelli's Grace
2 Whippet Zadiyads Förtiosjuelva
3 Galgo español Rabilargo's Brave Zorro
4 Skotsk hjorthund Murray Field's Arvid Parker
R Irländsk varghund Kråksångens Hua

BIS UNGHUND Whippet Wolf Tone Misty
2 Saluki Lat'if Xafhir Al Asmaanii
3 Galgo español Paramour Dance In Trance
4 Skotsk hjorthund Artdoc Brainard

BIS BRUKSHUND Faraohund Xemxija Dellamorte Dellamore
2 Saluki Shirin Roya Zaxire

BIS VETERAN Whippet INT UCH NORD UCH KBHV-06 NV-07 Courtborne Ramazotti
2 Saluki INT UCH NORD UCH NO UCH Shafaq Lihna La Waya
3 Borzoi SE UCH NO UCH SE V-00 Zimistraija Narita
4 Galgo español SE UCH SE V-02 Elendili's Brethil

BIS UPPFÖDARGRUPP Galgo español Kennel Rabilargo
2 Whippet Kennel Courtborne
3 Saluki Kennel Hisilome's

BIS AVELSGRUPP Galgo español SE UCH NO UCH NO V-07 Uruguay A La Cour De Roi Boulou

BIS BARN MED HUND Viola Blom – Fille (Whippet)
2 Philip Andersson – Olivia (Italiensk vinthund)
Linn Blomgren – Ymer (Irländsk varghund)
Isabelle Lampinen – Hero (Whippet)
Elin Lidgren – Frodo (Whippet)
Erik Lidgren – Nicke (Whippet)
Ida Lindström – Pipis (Whippet)
Linn Mellqvist – Tove (Saluki)
Hampus Wennberg – Lotta (Chinese crested)
Josefine Wennberg – Safir (Saluki)

 

RASRESULTAT - skicka gärna in BIR/BIM-bild till webmaster [at] svvk.se

 

AFGHANHUND
Domare Per Lundström, Sverige

 

BIR Jangel's Cliffhanger
CERT
BIM - 
BH-2 -  BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-unghund Jangel's Cliffhanger 

 


 

BORZOI
Domare Karin Hedberg, Sverige
 

 

BIR Evgeni Bistkupstwo
CERT
BIM SE UCH NO UCH SV-00 Zimistraija Narita 
BH-2 Kozlowski's Iwanhoe  BT-2 SE UCH NO UCH Lynx Midnight Sun
BH-3 NO UCH FI UCH RU CH Donskoi Dimitrii BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-veteran SE UCH NO UCH SE V-00 Zimistraija Narita 

 


 

FARAOHUND
Domare Karin Hedberg, Sverige


BIR SE UCH NO UCH DK UCH KBHV-08 Ezhar Ars Amandi BIR Xemxija Dellamorte Dellamore
CERT CHAMPIONAT
BH-2 Ezhar Leading Rebel
CERT
BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R - 
BIR-junior Ezhar Leading Rebel
BIR-bruks Xemxija Dellamorte Dellamore



 

GALGO ESPANOL
Domare Karin Hedberg, Sverige


BIR NO UCH NV-07,-08 Rabilargo's Antonio
CERT CHAMPIONAT
BIR SE UCH NO UCH Rabilargo's Adoracion  
BH-2 Rabilargo's Brave Zorro BT-2 SE UCH NO UCH NV-08 Warlock's Lucida Rabilargo
BH-3 Paramour Dance In Trance BT-3 Hot Isle Bryzcocho
CERT
BH-4 - BT-4 SE UCH SE V-02 Elendili's Brethil
BH-R - BT-R -
BIR-junior Rabilargo's Brave Zorro
BIM-junior Hot Isle Bryzcocho
BIR-unghund Paramour Dance In Trance
BIR-veteran SE UCH SE V-02 Elendili's Brethil
BIR-uppfödare Kennel Rabilargo
BIR-avel SE UCH NO UCH NV-07 Uruguay A La Cour De Roi Boulou



 

 IRLÄNDSK VARGHUND

Domare Per Lundström, Sverige

 

BIR FI UCH NO UCH Tinwhistle's Under Pressure
CERT CHAMPIONAT
BIM Cazavina's Tindra
CERT
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-valp I Ravenponds Royal Rapsody
BIM-valp I Ravenponds Rob Roy
BIR-valp II Cormacs Marley
BIR-junior Kråksångens Hua

 


 

ITALIENSK VINTHUND
Domare Per Lundström, Sverige

 

BIM - BIR Yebelli’s Grace
CERT
BH-2 - BT-2 Skogsville's Sweet Home Alabama
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-junior Yebelli's Grace

 


 

SALUKI

Domare Karin Hedberg, Sverige

 

BIR INT UCH SE UCH FI UCH NO UCH EE CH RU CH DK UCH Al Wathba Thamir Abdul-Haqq  BIM Khalils Turfa Scheherazade
CERT CHAMPIONAT
BH-2 SE UCH Red Hawks Yazdezad Majid BT-2 Shamali Gazila Gabwa Bint Elishama
BH-3 Lat'if Xafhir Al Asmaanii
CERT
BT-3 Khalils Tabina 
BH-4 Baghdad Northern Lights BT-4 SE UCH NO UCH FI UCH Dhawati Hinda Bint Rafiiqa
BH-R SE UCH DK UCH Al A'lim Ha'Zera'Ati el Shafaq BT-R Khalils Thiana Cheherazade Bint Lubah
BIR-valp II Tazillah Hasiba Rasha
BIR-junior Dhawati Na'Imah Shadan
BIM-junior Abu Baqr's Harir Lake
BIR-unghund Lat'if Xafhir Al Asmaanii
BIM-unghund Ritzas Shamsin
BIR-bruks Shirin Roya Zaxire
BIM-bruks Al Khabara Darrah
BIR-veteran INT UCH NORD UCH NO UCH Shafaq Lihna La Waya
BIR-uppfödare Kennel Hisilome's

 


 

SKOTSK HJORTHUND
Domare Karin Hedberg, Sverige

 

BIM SE UCH NO UCH Galerita's Belcanto BIR Troon Moon Shadow
CERT
BH-2 Murray Field's Arvid Parker
CERT
BT-2 DK UCH NO UCH Troon Me And My Shadow
BH-3 Artdoc Brainard BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-Valp I Skaheras Betty Grable
BIR-junior Murray Field's Arvid Parker
BIR-unghund Artdoc Brainard

 


 

WHIPPET

Domare Per Lundström, Sverige

 

BIM INT UCH NORD UCH KBHV-06 NV-07 Courtborne Ramazotti  BIR Swaara Holly Golightly
CERT CHAMPIONAT
BH-2 NordUCh Courtborne Jazz-Frodo BT-2 Rivarco Arwen
BH-3 Hot Isle Jazzo
CERT
BT-3 EE CH INT UCH FI UCH SE UCH Hjortronblommas Gin Kelly
BH-4 Nor-Castle's Diamonds Are Forever BT-4 SE UCH Hjortronblommas Lucky Day
BH-R Twyborn Ambrose Congreve BT-R Wolf Tone Misty
BIR-Valp I Höglias Trollmåne
BIM-valp I Höglias Bakom Fasaden
BIR-Valp II Skyborne So What
BIR-junior Zadiyads Förtiosjuelva
BIM-junior Adagio Piece Of Cake
BIR-unghund Wolf Tone Misty
BIM-unghund Hot Isle Jazzo
BIR-veteran INT UCH NORD UCH KBHV-06 NO V-07 Courtborne Ramazotti
BIM-veteran EE CH INT UCH FI UCH SE UCH Hjortronblommas Gin Kelly
BIR-uppfödargrupp Kennel Courtborne