1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat Boden 3/10 2004

 

FINALRESULTAT • RASRESULTAT
Domare Anette Bystrup, Danmark

 

bis1
BEST IN SHOW FI UCH Neliapilan Tietähtiin
f.2000-10-09
(Neliapilan Lukkoseppä x Neliapilan Asfalttiruusu)
Uppfödare Arja Kettunen & Maija Vihma
Ägare Raija Uurto-Keränen, Finland

bis2
BIS-2 SE UCH FI UCH Khalils Li-L-Marrati
f. 2002 03 25
(MultiCh El-Ubaid's Djoser x SE UCH Khalils Gaziya Gabas)
Uppfödare Elizabette Kallin-Forssberg & Bo Forssberg, Boden
Ägare Eeva Olkinuora, Skelleftehamn

bis3
BIS-3 Aaniston Three Mile Smile
f.2002 12 07
(Balzac Galago x Airescot Bonnie Maid)
uppf & Ägare Mia Westerlund, Umeå

bis4
BIS-4 INT UCH NORD UCH Zimistraija Navajo
f 1998 11 27
(CAN CH INT UCH NORD UCH Seabury-J.A.Y. Egoiste x INT UCH NORD UCH Jelistaz Grace of Zimistraija)
Uppfödare Monika Hård af Segerstad, Karlstad
Ägare Nils Hannu, Kiruna

bis5
BIS-R SE UCH Antefa's Pepi-Kaa
f 2002 07 26
(INT UCH NORD UCH NORD V-98 Antefa's Jabbah-Kaa x SE UCH NO UCH L'odeah)
Uppfödare Annica & Mnica Lundqvist, Stockholm
Ägare Linnea Norgren

bis_valp_1
BIS VALP Al Wathba Umaymah Kalila
f. 2004 05 17
(NCh Al Wathba Sahib Karam x C'est Esmera Hypnotica al Wathba)
Uppfödare Carina Pettersson, Bullmark & Ingela Hägg, Åsa
Ägare Carina Pettersson, Bullmark

bis_valp_2
BIS-2 VALP Amaklinjas Special Delivery
f 2004 01 28
(SE UCH DK UCH Klenod's Qhavat x SE UCH FI UCH Accent's Nice So Nice)
uppf & Ägare Sofia Sandström, Byske

bis_valp_3
BIS-3 VALP Galerita's Sonat
f 2004 05 11
(Artdoc Allister x Galerita's Barkarol)
Uppfödare Cecilia Nordström & Ylva Nordström, Sundborn
Ägare Gunilla Andersson, Gammelstad

bis_valp_4
BIS-4 VALP Aaniston Mmm Mmm Mmm
f 2004 05 04
(Twyborn Longleat x Airescot Bonnie Maid)
Uppfödare Mia Westerlund, Umeå
Ägare Viktor Thawelin, Hörnefors

bis_junior_1
BIS JUNIOR Aaniston All Shoes Are Not Choos
f 2003 12 07
(Starry's Bennerman x Aaniston Pyjamas In The Daytime)
Uppfödare Mia Westerlund, Umeå
Ägare Jens Johansson, Umeå

bis_junior_2
BIS-2 JUNIOR Talata Ikaros
f 2003 12 22
(INT UCH LUX CH Pinocchio Des Princes De Kazan x Talata Wivarella)
Uppfödare Ragnhild Lysaker, Norge
Ägare Therese Larsson, Umeå

bis_unghund_1
BIS UNGHUND Gemini Phaeton Hamrah Dareius
f. 2002 10 20
(INT UCH NORD UCH El Hamrah Riim-Sahir x US CH Gemini Phaeton Jane Eyre)
Uppfödare Cathy Diener-Farell & Eric Steel, USA
Ägare Madelene Wikström, Råneå

bis_unghund_2
BIS-2 UNGHUND Aaniston Three Mile Smile
f.2002 12 07
(Balzac Galago x Airescot Bonnie Maid)
uppf & Ägare Mia Westerlund, Umeå

bis_unghund_3
BIS-3 UNGHUND Hashirin Do It Again
f.2003 05 30
(Agha Djari's Eclips of The Heart x Korelec Yucatan Indrani)
Uppfödare Julika Ehret, Tyskland
Ägare Anne Berglund & Åsa Tano, Altersbruk

bis_veteran_1
BIS VETERAN SE UCH Khalils Goullam Gadanfar
f. 1997 02 13
(SE UCH FI UCH Khalils Durani Daqiq x SE UCH Khalils Changrila)
Uppfödare Elizabette Kallin-Forssberg & Bo Forssberg, Boden
Ägare Helena Magnusdotter, Söråker

bis_veteran_2
BIS-2 VETERAN NORD UCH Gold'n Copper Power Play
f. 1996 09 06
(INT UCH NORD UCH Gold'n Copper Blue Print x NORD UCH Quality By-Aust))
Uppfödare Lena & Gunnar Johansson, Luleå
Ägare Christina Holmström, Arvidsjaur

bis_uppf_1
BIS UPPFÖDARGRUPP Kennel Khalils, saluki
Elizabette Kallin-Forssberg & Bo Forssberg, Boden

bis_uppf_2
BIS-2 UPPFÖDARGRUPP Kennel Aaniston, whippet
Mia Westerlund, Umeå

bis_avelsgr
BIS AVELSGRUPP SE UCH Airescot Bonnie Maid, whippet
Ägare Mia Westerlund, Umeå

 

RASRESULTAT - skicka gärna in BIR/BIM-bild till webmaster [at] svvk.se

 

AFGHANHUND

 

 okt04afghan
BIM NORD UCH Awbari Between T'sheets BIR FI UCH Neliapilan Tietähtiin
CERT CHAMPIONAT
BH-2 Hashirin Do It Again
CERT
BT-2 SE UCH FI UCH Gold'n Copper American Sweetheart
BH-3 Gold'n Copper Mortons Blended BT-3 FI UCH Sheralji Lalapalooza Liza
BH-4 Aviva Coeur A Coeur BT-4 Azmindah's Samba By Awbari
BH-R NORD UCH Gold'n Copper Power Play BT-R -
BIR-unghund: Hashirin Do It Again
BIR-veteran: NORD UCH Gold'n Copper Power Play

 


 

 BORZOI

 

 okt04borzoi
BIR INT UCH NORD UCH Zimistraija Navajo BIM SE UCH NO UCH Zimistraija Sahara
BH-2 SE UCH FI UCH Zimistraija Krim BT-2 INT UCH NORD UCH Zimistraija Noblesse
BH-3 SE UCH NO UCH Zimistraija Kenzo BT-3 -
BH-4 -
BT-4 - 
BH-R -  BT-R -
BIR UPPFÖDARGRUPP Kennel Zimistraija 

 


 

         FARAOHUND

 

 okt04farao
BIR SE UCH Antefa's Pepi-Kaa BIM -
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 


IRLÄNDSK VARGHUND

 

 okt04varghund
BIR Fur Elises Akilles
CERT CHAMPIONAT
BIM -
BH-2 Hoarystock's Excellent Elton BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

ITALIENSK VINTHUND

 

 okt04italienare
BIR NORD UCH Exess Verdi BIM -
BH-2 Talata Ikaros
CERT
BT-2 - 
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-unghund: Talata Ikaros

 


 

SALUKI

 

 

 okt04saluki
BIM INT UCH NORD UCH El Hamrah Riim-Sahir BIR SE UCH FI UCH Khalils Li-L-Marrati
BH-2 Gemini Phaeton Hamrah Dareius
CERT
BT-2 SE UCH Khalils Kibriya
BH-3 Al Wathba Thamir Abdul-Haqq BT-3 Khalils L'irq Al Lulu
CERT CHAMPIONAT
BH-4 SE UCH El-Ubaid's Genesis BT-4 Khalils Kabi'a L-Ard
BH-R Khalils La Zataidin BT-R Shamali Fasqiya Sadaqa
BIR-valp: Al Wathba Umaymah Kalila
BIR-unghund: Gemini Phaeton Hamrah Dareius
BIR-veteran: SE UCH Khalils Goullam Gadanfar
BIR-avelsgrupp: SE UCH NO UCH Khalils Gaziya Gabas
BIR-uppfödargrupp: Khalils

 


 

WHIPPET

 

 okt04whippet
BIM NORD UCH Hjortronblommas Gin Martin BIR Aaniston Three Mile Smile
CERT
BH-2 Aaniston Timothy Mo Maker
CERT
BT-2 Hjortronblommas Hanelore
BH-3 SE UCH Accents Non Stop Express BT-3 SE UCH NO UCH SV-02 Hjortronblommas Gin Kelly
BH-4 Aaniston All Shoes Are Not Choos BT-4 SE UCH Play a While Blå Tåget
BH-R Albicans Fabulist BT-R INT UCH NORD UCH Signum Guyana
BIR-valp 4-6 mån: Aaniston Mmm Mmm Mmm
BIR-valp 6-9 mån: Amaklinjas Special Delivery
BIR-junior: Aaniston All Shoes Are Not Choos
BIR-unghund: Aaniston Three Mile Smile
BIR-veteran: INT UCH NORD UCH Signum Guyana
BIR-avelsgrupp: SE UCH Airescot Bonnie Maid
BIR-Uppfödare Kennel Aaniston