1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat SvVK Boden 13/10 2002

 

FINALRESULTAT • RASRESULTAT

Domare Lena Stålhandske
Foto Maija-Liisa Eriksson

okt02bis
BEST IN SHOW Exotic Camir
(Ch Alphaville's Sneak Preview x Sayyad's Exotic Alliance)
uppf & äg: Anneli Svahn, Söråker

okt02bis2
BIS-2 SCh Hjortronblommas Gin Kelly
(IntCh Accent's Little Limerick x IntCh Signum Guyana)
uppf: Anna-Lisa Pekkari, Skellefteå
äg: Mats Owe & Svanhild Ingvarsson, Ursviken

okt02bis3
BIS-3 Int&NordCh El Hamrah Riim-Sahir
(IntCh Khalils Sahir Ack-Taz-eet Schariar x IntCh El Hamrah Ganesha)
uppf: Pirjo Grönfors, Finland
äg: Madelene & Migelle Wikström

bildsaknas
BIS-4 S N &FinCh Zimistraija Navajo
(IntCh Seabury-J.A.Y. Egoiste x IntCh Jelistaz Grace of Zimistraija)
uppf: Monika Willman, Karlstad
äg: Nils Hannu, Kiruna

okt02bis5
BIS-R SCh Taikatytön Yönprinsessa
(Ch Taikatytön Nonparelli x Ch Sobers Elba)
uppf: Tuula Syvänperä, Finland
äg: Maria Claesson, Umeå

okt02bis6
BIS-6 Manticorns Fredrika
(Ch Troon Virginia Gentleman x IntCh SV-96 Manticorns Botilda)
uppf: Bodil Andersson, Älvängen
äg: Britt Lundberg, Piteå

okt02bisvalp
BIS VALP Zimistraija Armani
(Borscana Ulvejeger x IntCh Jelistaz Grace of Zimistraija)
uppf: Monika Willman, Karlstad
äg: Nils Hannu, Kiruna
2. Twyborn Skywalker, whippet
3. Khalils Libah Fu Scherazade, saluki
4. Exess Vanessa, Italiensk vinthund
5. Hoarystock's Excellent Elton, irländsk varghund

okt02bisjunior
BIS JUNIOR Khalils Katra
(Al-Shên Amjad al Jadab x Ch Khalils Dakila L-Lail)
uppf & äg: Elizabette Kallin-Forssberg & Bo Forssberg, Boden
2. Tells Fit for Fight, afghanhund

okt02bisveteran
BIS VETERAN NordCh Khalils Siyana Scheherazade
(Ch Khalils Maghreb Schariar x Ch Khalils Al Kudaira Bint Ibiza)
uppf: Elizabette Kallin-Forssberg & Bo Forssberg, Boden
äg: Asta Huhtanen, Boden
2. Int&NordCh Accent's Little Limerick

okt02bisuppf
BIS UPPFÖDARGRUPP kennel Shamali, Christer Edling

okt02bisavel
BIS AVELSGRUPP Int&NordCh Accent's Little Limerick
(Ch Balzac Opsis Kalopsis x IntCh Accent's Jambalaya)
uppf: Monica Jonsson, Olofstorp
äg: Inger Andersson, Byske

okt02barnmedhund
BIS BARN MED HUND Karin Laestadius med Exess Timon

 

RASRESULTAT

 

AFGHANHUND

 

 okt02afghan
BIR Exotic Camir  BIM Punapaulan Sultsina
CERT
BH-2 NordCh Gold'n Copper Power Play  BT-2 Punapaulan Nasti 
BH-3 Gold'n Copper Sunrise
CERT
BT-3 -
BH-4 NordCh Gold'n Copper Demolition Man BT-4 -
BH-R Fin&EstCh Sheralji Mr Tanman  BT-R -
BIR-valp: Gold'n Copper My Sweet Lord 

 


 

BORZOI

 

 okt02borzoi
BIR S N&FinCh Zimistraija Navajo  BIM -
BH-2 -  BT-2 -
BH-3 -  BT-3 - 
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-valp: Zimistraija Armani

 


 

  ITALIENSK VINTHUND

 

 okt02italienare
BIM SCh Exess Rembrandt  BIR SCh Taikatytön Yönprinsessa
BH-2 -  BT-2 Linnéa
CERT
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-valp: Exess Vanessa

 


 

  SALUKI

 

 okt02saluki
BIR Int&NordCh El Hamrah Riim-Sahir  BIM FinCh Aziz Lezzat
CERT CHAMPIONAT
BH-2 S&FinCh Badavie Sirion BT-2 Shamali Elishama Sain Bint Aqila
BH-3 S&NCh Khalils Faudawi Fiddi Farih BT-3 C'est Esmera Hypnotica al Wathba
BH-4 Shamali Fahl al Filistini
CERT
BT-4 S&NCh WW-02 Khalils Gamida
BH-R - BT-R NordCh Khalils Siyana Scheherazade
BIR-valp: Khalils Libah Fu Scherazade
BIR-junior: Khalils Katra
BIR-veteran: NordCh Khalils Siyana Scheherazade
BIR-uppfödargrupp: kennel Shamali

 


 

 

SKOTSK HJORTHUND

 

okt02hjorthund
BIM - BIR Manticorns Fredrika
CERT
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

WHIPPET

 

 okt02whippet
BIM SCh Hjortronblommas Gin Lemon BIR SCh Hjortronblommas Gin Kelly
BH-2 Hjortronblommas Gin Martin
CERT CHAMPIONAT
BT-2 Accent's Nice So Nice
BH-3 Int&NordCh Accent's Little Limerick BT-3 SCh Airescot Bonnie Maid
BH-4 Exlegio Habeas Corpus BT-4 LA Woman
CERT
BH-R - BT-R Carry On Eudora
BIR-valp 4-6 mån: Twyborn Skywalker
BIR-valp 6-9 mån: Play a While Blå Tåget
BIR-veteran: Int&NordCh Accent's Little Limerick
BIR-avelsgrupp: Int&NordCh Accent's Little Limerick