1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat SvVK Luleå 7/10 2001

 

FINALRESULTAT • RASRESULTAT
Domare Annemarie Thomassen
Foton Maija-Liisa Eriksson

okt01bis
BEST IN SHOW NordCh El Hamrah Riim-Sahir
(IntCh Khalils Sahir Ack-Taz-eet Schariar x IntCh El Hamrah Ganesha)
uppf: Pirjo Grönfors, Finland
äg: Madelene & Migelle Wikström, Råneå

okt01bis2
BIS-2 SCh Qamari's Sweet Deceit
(Ch Tifarah's Razor's Edge x Ch Qamari's Haunting Melody)
uppf: Julie & Emmet Roche, USA
äg: Lena & Gunnar Johansson, Luleå

okt01bis3
BIS-3 Accent's Nice So Nice
(IntCh Accent's Little Limerick x Bitting Balice Babs)
uppf: Monica Jonsson, Olofstorp
äg: Sofia Sandström & Inger Andersson, Byske

okt01bis4
BIS-4 Paramour Back in Track

okt01bis5
BIS-R S Fin N&DkCh SV-00 Mouli de Garde-Epée
(Ch Gréboun de Garde-Epée x Ch J'Fillingue de Garde-Epée)
uppf: Corine Lundqvist, USA
äg: Susannah Thyni, Luleå

okt01bisvalp
BIS VALP Badavie Valaquenta
2. Borzowskis Empress, borzoi
3. Gazolin Marmelad, whippet
4. Awbari Between T'sheets, afghanhund
5. Gold'n Copper Catmandoo, afghanhund

okt01bisjunior
BIS JUNIOR Paramour Back in Track
2. Badavie Uial, saluki
3. Punapaulan Sultsina, afghanhund
4. Manticorns Fredrika, skotsk hjorthund

okt01bisunghund
BIS UNGHUND Hjortronblommas Gin Martin
2. Badavie Sandiman, saluki
3. Gold'n Copper Blue Ice, afghanhund
4. Hoarystocks Dancing Deidra, irländsk varghund

okt01bisveteran
BIS VETERAN FinCh Sheralji Phantastic Witch
2. NordCh Khalils Siyana Scheherazade, saluki
3. Int S&NCh Dervisch Con Passione, italiensk vinthund

okt01bisuppf
BIS UPPFÖDARGRUPP kennel Gold'n Copper, Lena & Gunnar Johansson, Luleå

 

RASRESULTAT  - skicka BIR/BIM-bild till webmaster [at] svvk.se

 

AFGHANHUND

 

 okt01afghan
BIM NordCh Gold'n Copper Demolition Man  BIR SCh Qamari's Sweet Deceit 
BH-2 NordCh Gold'n Copper Power Play  BT-2 Gold'n Copper Night'N Day
CERT CHAMPIONAT
BH-3 Gold'n Copper Mortons Blended
CERT
BT-3 Fin&SCh Sheralji Magnetic Woman
BH-4 SCh Gold'n Copper the Macallan BT-4 FinCh Sheralji Phantastic Witch
BH-R Fin&SCh Scaramis Hop-O'-My-Thumb  BT-R Punapaulan Nasti
BIR-valp 4-6 mån: Awbari Between T'Sheets
BIR-valp 6-9 mån: Gold'n Copper Catmandoo
BIR-junior: Punapaulan Sultsina
BIR-veteran: FinCh Sheralji Phantastic Witch
BIR-uppfödare: kennel Gold'n Copper 

 


 

AZAWAKH

 

BIR S Fin&DkCh SV-00 Mouli de Garde-Epée BIM -
BH-2 - BT-2 -
BH-3 -  BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

BORZOI

 

BIM Zimistraija Mitos  BIR S&NCh Darbaschan's Sun Moon Star 
BH-2 -  BT-2 SCh Zimistraija Noblesse
BH-3 -  BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-valp 4-6 mån: Borzowski's Empress
BIR-unghund: Zimistraija Kenzo
BIR-uppfödargrupp: kennel Zimistraija

 


 

     GALGO ESPANOL


BIM - BIR Parmour Back in Track
CERT 
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-unghund: Paramour Back in Track




 IRLÄNDSK VARGHUND


BIM -  BIR Horaystock's Dancing Deidra
CERT
BH-2 - BT-2 SCh Sol-Wa-Dalen's Evita
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-unghund: Hoarystock's Dancing Deidra




  ITALIENSK VINTHUND
 

BIR Exess Rembrandt
CERT
BIM Ch Taikatytön Yönprinsessa 
BH-2 SCh Exess Rubens BT-2 -
BH-3 Int S&NCh Dervisch Con Passione BT-3 -
BH-4 Exess Timon BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-veteran: Int S&NCh Dervisch Con Passione



   SALUKI

 

BIR NordCh El Hamrah Riim-Sahir  BIM Fin&NCh El Hamrah Rashida
CERT CHAMPIONAT
BH-2 SCh Khalils Failasuf Ibn Tard  BT-2 SCh Khalils Gaziya Gabas 
BH-3 FinCh NordV-01 El Hamrah Rammah-Sahir
CERT CHAMPIONAT
BT-3 Badavie Uial
BH-4 Badavie Umbar BT-4 SCh Khalils Gamida 
BH-R Badavie Sandiman BT-R NordCh Khalils Siyana Scheherazade
BIR-valp 4-6mån: Badavie Valaquenta
BIR-junior: Badavie Uial
BIR-unghund: Badavie Sandiman
BIR-veteran: NordCh Khalils Siyana Scheherazade
BIR-uppfödargrupp: kennel Khalils
BIR-avelsgrupp: Int&NordCh NordV-95, 99 SV-96, 97, 98 Badavie Illuin 

 


 

    SKOTSK HJORTHUND

 

BIR - BIR Manticorns Fredrika
CERT
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 - 
BH-R - BT-R -
BIR-unghund: Manticorns Fredrika

 


 


WHIPPET

 

BIM Ch Carry On the Name of the Game BIR Accent's Nice so Nice
CERT
BH-2 Int&NordCh Accent's Little Limerick BT-2 Airescot Bonnie Maid
BH-3 Hjortronblommas Gin Martin
CERT
BT-3 Carry On Havanna
BH-4 Accent's Nicko Nick Name BT-4 -
BH-R SCh Air-Exhibit First Fire BT-R -
BIR-valp 4-6 mån: Carry On Fantasia
BIR-valp 6-9 mån: Gazolin Marmelad
BIR-unghund: Hjortronblommas Gin Martin