1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat SvVK Råneå 9/7 2006

 

FINALRESULTAT • RASRESULTAT
Domare Mrs Maria Teresa Fassio Durando, Italien: Skotsk Hjorthund, Whippet, Saluki, Afghan, Irländsk Varghund och finalerna.
Elisabet Janzon, Sverige: Borzoi, Faraohund, Italiensk Vinthund,
Chart Polski, Greyhound och samtliga valpar.
Foto Börje Nordqvist

bis1
BEST IN SHOW NORD UCH SE UCH NO UCH FI UCH DK UCH EST CH Awbari Between T'Sheets
E: Ch Boanne's Rosenthorn
U: Ch Xenos Rome
Uppfödare Marc Linnér, Stockholm
Ägare Ulrica Ljungberg, Råneå

bis2
BIS-2 Saluki SE UCH FI UCH Al Wathba Thamir Abdul-Haqq
E: FI UCH SE UCH NO UCH FI LCCH NO LCCH SE LCCH Estlcch
Kirman Nargil
U: Al Wathba Suha Sadaqa
Uppfödare Ingela Hägg, Åsa & Carina Pettersson, Bullmark
Ägare Ann-Sofie Niemi, Haparanda

bis3
BIS-3 Ch Blueskies Great Expectations
E: Woodsmoke Final Gesture
U: Amuch Blueskies Paprika
Uppfödare Barbara Smith, USA
Ägare Inger Andersson, Byske

bis4
BIS-4 FI UCH NO UCH EST CH SE UCH FinJV-04 FinV-04, -05 EuV-05 Soltar's Unbelievable
E: Multch Dogcastle's Unforgettable
U: Multch Eugenios Juliet Capulet
Uppfödare Jukka Lillstrang, Finland
Ägare Uppfödare & Hanna Ukura, Finland

bis5
BIS-R SE UCH Double Diamond's Zerena
E: Double Diamond's Durga Jazkarin
U: Tichvin's Balabina
Uppfödare Maria Ringh, Järvsö
Ägare Liselotte Morin, Risögrund

babyvalp
BIS BABYVALP Air-Exhibit Joyous Jaqimo
E: SE UCH Carry On Lonely Heart Racketeer
U: Air-Exhibit Gorgeous Grace
Uppfödare Josefin Lampinen, Boden
Ägare Tomas Johansson, Boden
BIS-2 BABYVALP Khalils Qadira A Qatar
E: INT UCH NORD UCH SV-04 DK UCH Khalils Jaham
U: INT UCH NORD UCH Khalils Li-L Marrati
Uppfödare Bo Forssberg & Elizabette Kallin-Forssberg, Boden
Ägare Ritta Pesonen, Finland &
Eeva Olkinuora, Skelleftehamn

valp
BIS VALP Borzowski's Kapten Zoom
E: Borzowski's Oskar Orlow
U: Shadowlight Spirit Of The Tsar
Uppfödare Annica Nilsson, Enköping
Ägare Annelie Sandström, Boden

BIS-2 VALP Ex Officios Adamant Gold
E: SE UCH Albican's Joker
U: Ex Officios Spiced Mocca
Uppfödare Lotta Berlin, Öjebyn
Ägare Trine & Salve Kildahl, Norge

junior
BIS JUNIOR Al-Shên Intisaar
E: SE UCH Khalils Liba Fu Lobie
U: Al-Shen Alimah Batul
Uppfödare Annette Ajanki, Vårgårda
Ägare Ulrika Keinström, Malmberget

BIS-2 JUNIOR Gold'n Copper Get Of My Cloud
E: SE UCH Aviva Coeur A Coeur
U: SE UCH FI UCH Gold'n Copper American Sweetheart
Uppfödare Lena & Gunnar Johansson, Luleå
Ägare Kristina Rosenberg, Haverdal

BIS-3 JUNIOR Essentianan Balfour
E: INT UCH Mycroft's Lorentz Lander
U: FI UCH Essentianan Garamond
Uppfödare Timo Kekkonen, Finland
Ägare Maria Nurmi, Finland

unghundar
BIS UNGHUND NordJV-05 LtuJV-06 Neliapilan Jäänsärkijä
E: GB CH Phelezzi Prometheus
U: INT UCH ES CH NO UCH Neliapilan Yksinäinen Suzi
Uppfödare Arja Kettunen & Maija Vimha, Finland
Ägare Pauliina Stöckel, Finland

BIS-2 UNGHUND Kirman Wariman
E: NORD UCH FI UCH SE LCCH Eelcch Kirman Nargil
U: Kirman Parvane
Uppfödare Hilkka Nousiainen, Finland
Ägare Heli Perkkiö, Finland

veteran
BIS VETERAN INT UCH NORD UCH Zimistraija Noblesse
E: CAN CH NO UCH INT UCH Seabury-JAY Egoiste
U: Jelistaz Grace Of Zimistraija
Uppfödare Monika Willman
Ägare Elisabet Broström, Råneå

BIS-2 VETERAN NORD UCH Punapaulan Nasti
E: FI UCH SE UCH Fandango
U: FI UCH SE UCH Punapaulan Taru
Uppfödare Riitta Aho, Finland
Ägare Uppfödare & Jessica Strömberg, Umeå

BIS-3 VETERAN FI UCH SE UCH NO UCH FI LCCH NO LCCH SE LCCH Eelcch Kirman Nargil
E: INT UCH FI UCH SE UCH DK UCH Eeuch FinV-03
Kirman Laertes
U: Kirman Dayita
Uppfödare Hilkka Nousiainen, Finland
Ägare Heli Perkkiö, Finland

BIS-4 VETERAN FI UCH Softouch Cattail Moon
E: INT UCH SE UCH NO UCH DK UCH SV-94Hubbestad Going Dutch
U: INT UCH FI UCH SE UCH Estuch Kipin KapinAutumn Sonata
Uppfödare Pirjo Muhonen, Finland
Ägare Marita & Kaj-Mikael Furu, Finland

bruks
BIS BRUKSHUND INT LCCH NO LCCH SE LCCH SE UCH Idomic's El Dratini
E: Sökövintin Derek
U: SE UCH SE LCCH Rabbit Busters Myon
Uppfödare & Ägare Christina Sjöberg, Moholm

BIS-2 BRUKSHUND Hisilome's Fonzie
E: INT UCH FI UCH SE UCH Lvuch Aziz Qadim
U: SE UCH Hisilome's Celicia
Uppfödare Mary-Ann Axelsson, Filipstad
Ägare Inga Hedvall, Ålandsbro

uppf
BIS UPPFÖDARGRUPP Kennel Al Wathba
Carina Pettersson, Bullmark & Ingela Hägg, Åsa

BIS-2 UPPFÖDARGRUPP Kennel Air-Exhibit
Josefin Lampinen, Boden

BIS-3 UPPFÖDARGRUPP Kennel Jet's
Kari & Espen Engh, Norge

avel
BIS AVELSGRUPP Air-Exhibit Garish Girl
E: Ch Hjortronblommans Gin Lemon
U: Air-Exhibit Fair Fay
Uppfödare & Ägare Josefin Lampinen, Boden

BIS-2 AVELSGRUPP FI UCH SE UCH NO UCH FI LCCH NO LCCH SE LCCH Eelcch Kirman Nargil
E: INT UCH FI UCH SE UCH DK UCH Eeuch FinV-03 Kirman Laertes
U: Kirman Dayita
Uppfödare Hilkka Nousiainen, Finland
Ägare Heli Perkkiö, Finland

 

RASRESULTAT

 

AFGHANHUND

 

 afghan
BIR NORD UCH SE UCH FI UCH NO UCH DK UCH Estuch Awbari Between T'Sheets BIM Gold'n Copper Get Of My Cloud
CERT
BH-2 FI UCH Sheralji Holy Knight
CERT CHAMPIONAT
BT-2 FI UCH NO UCH SE UCH Estuch Lvuch Ltuch BaltV-06 Neliapilan Rosepippuri
BH-3 SE UCH NO UCH FI UCH Aviva Coeur A Coeur BT-3 NORD UCH SE UCH FI UCH DK UCH NO UCH Punapaulan Sultsina 
BH-4 NordJV-05 LtuJV-06 Neliapilan Jäänsärkijä BT-4 NORD UCH Punapaulan Nasti
BH-R FI UCH SE UCH DK UCH Estuch Lvuch RU CH SE UCH Nord JV-04 BaltJV-04 RkfV-06 Neliapilan Kuutamokeikka BT-R Jagannathas Jalla-Jalla
BIR junior Gold'n Copper Get Of My Cloud
BIR unghund NordJV-05 LtuJV-06 Neliapilan Jäänsärkijä
BIR veteran NORD UCH Punapaulan Nasti 

 


 

 BORZOI

 

 borzoi
BIM NORD UCH Zimistraija Krim  BIR SE UCH Double Diamond's Zerena
BH-2 SE UCH Pomzoi Prince of Wilderness BT-2 Pomzoi Peasblossom 
BH-3 FI UCH Lvuch Ltuch Estuch BaltJV-04 Staraja Russa Eleazar
CERT CHAMPIONAT
BT-3 INT UCH NORD UCH Zimistraija Noblesse
BH-4 - BT-4 Staraja Russa Feodorovna
BH-R - BT-R -
BIR valp 6-9 månader: Borzowski's Kapten Zoom
BIR unghund Staraja Russa Feodorovna
BIM unghund Dimitrow's Haimonov
BIR veteran INT UCH NORD UCH Zimistraija Noblesse

 


 

CHART POLSKI

 

 cp
BIR INT UCH NORD UCH NV-00, -01, -02 NordV--02, SV-02 Eramus Marek BIM -
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

FARAOHUND

 

 faraohund
BIM Enigma Mellon in Shire BIR EstJV-05 FI UCH NO UCH Northgate's Northern Lights
CERT CHAMPIONAT
BH-2 EstJV-05 FI UCH NO UCH Northgate's Fire And Ice
CERT CHAMPIONAT
BT-2 Antefas Qilolah
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

GREYHOUND

 

 greyhound
BIM - BIR Jet's Too Hot To Handle
BH-2 -  BT-2 NO UCH SE UCH Jet's Hot Apple Pie
BH-3 - BT-3 NO UCH SE UCH Jet's Once So Blue
BH-4 - BT-4 NO UCH SE UCH Jet's Once In A Blue Moon
BH-R - BT-R -
BIR uppfödare Kennel Jet's

 


 

IRLÄNDSK VARGHUND

 

 vargar
BIR SE UCH Hoarystock's Excellent Elton BIM Furlongs Zoethrop
CERT CHAMPIONAT
BH-2 - BT-2 Wolf Tone Carna
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR unghund Wolf Tone Carna

 


 

 ITALIENSK VINTHUND

 italienskvinthund
BIM INT UCH NORD UCH SE UCH FI UCH Exess Verdi BIR FI UCH NO UCH Estuch SE UCH FinJV-04 FinV-04, -05 EuV-05 Soltar's Unbelievable
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -



SALUKI

 

 saluki
BIR SE UCH FI UCH Al Wathba Thamir Abdul-Haqq  BIM SE UCH Badavie Cedala 
BH-2 Al-Shên Intisaar
CERT
BT-2 Al Wathba Uruba Hadiya
CERT
BH-3 El Ubaid's Ignas Indian Knight BT-3 SE UCH FI UCH Al Wathba Tohfa Raja Yasmeen
BH-4 FI UCH SE UCH NO UCH FI LCCH NO LCCH SE LCCH EE LCCH Kirman Nargil BT-4 Desierto Belleza Airosa
BH-R Hisilome's Fonzie BT-R INT UCH FI UCH SE UCH NO UCH RU CH SE UCH EE CH Kirman Obadiah
BIR valp 4-6 månader, Khalils Qadira A Qatar
BIR valp 6-9 månader Badavie Gayla
BIR junior Al-Shen Intisaar
BIR unghund Kirman Wariman
BIR bruks Hisilome's Fonzie
BIR veteran FI UCH SE UCH NO UCH FI LCCH NO LCCH SE LCCH EE LCCH Kirman Nargil
BIM veteran Int, Nord, Rus & EE Ch Kirman Obadiah
BIR avelsgrupp FI UCH SE UCH NO UCH FI LCCH NO LCCH SE LCCH EE LCCH Kirman Nargil
BIR uppfödare Kennel Al Wathba

 


 

  SKOTSK HJORTHUND 

 hjorthundar
BIR INT UCH FI UCH SE UCH NO UCH Estuch FinV-05 NordV-05 EuV-06 Mycroft's Lorentz Lander  BIM JV-05 NordJV-05 Kilbrandon Athene 
BH-2 Essentianan Balfour
CERT
BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR junior Essentianan Balfour



   WHIPPET

 

 whippet
BIM Aaniston Best Friends Are Forever
CERT
BIR Ch Blueskies Great Expectations
BH-2 Air-Exhibit Handsome Hero  BT-2 Aaniston Believe In Me Mr Jones
CERT
BH-3 SE UCH Idomics El Peperoni BT-3 Undimoons Mad Madame Mim 
BH-4 SE UCH FI UCH Aaniston Afternoons & Coffeespoons BT-4 Air-Exhibit Garish Girl 
BH-R Aaniston Ten Thousand Maniacs BT-R INT LCCH NO LCCH SE LCCH SE UCH Idomic's El Dratini
BIR valp 4-6 månader, Air-Exhibit Joyous Jaqimo
BIM valp 4-6 månader, Aaniston Later With Jools Holland
BIR valp 6-9 månader Ex Officios Adamant Gold
BIR junior, Aaniston Believe In Me Mr Jones
BIR unghund, Undimoon Mad Madame Mim
BIR veteran, FI UCH Softouch Cattail Moon
BIR uppfödare Air-Exhibit