1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat SvVK Svenstavik 29/7 2007

 

FINALRESULTAT • RASRESULTAT
Domare Ray Lindholm, Sverige, Matti Tuominen, Finland, Johan Juslin, Finland

bis1_svenstavik_07
BEST IN SHOW Whippet INT UCH GB CH SE UCH DK UCH FI UCH NO UCH SE V-04,-06 NORD V-03 Adagio Love Supreme

bis2_svenstavik_07
BIS-2 Afghanhund FI UCH DK UCH EST CH Brussels Winner-07 Ingenue Prime Minizter

bis3_svenstavik07
BIS-3 Italiensk vinthund SE UCH Gatecastle's Bentley

bis4_svenstavik_07
BIS-4 Faraohund MULTI CH Multi-V Antefas Minas Tirith

BIS-R Saluki SE UCH DK UCH FI UCH NO UCH  Shafaq Lihna La Waya

bisvalp1_svenstavik07
BIS BABYVALP Faraohund Enigma Strike A Pose
2 Whippet Foxys Punch Pralin
3 Skotsk hjorthund Troon Moon Shadow

bisvalp2_svenstavik07
BIS VALP Borzoi Moor Racing Offra

bisjunior_svenstavik07
BIS JUNIOR Whippet Hjortronblommas Lucky Day
2 Borzoi Kozlowski's Irwa
3 Afghanhund Khaos Coolawin
4 Galgo español Hot Isle Arsenio

bisunghund_svenstavik07
BIS UNGHUND Afghanhund Khaos Binnowee
2 Whippet Tappinskis Dainty Demeanour
3 Sloghi Tillieville Xahna Douh
4 Saluki Shafaq Shadow of Ozbourne
R Borzoi A Little Esprit Earl's Legend

bisvet_svenstavik07
BIS VETERAN Whippet INT UCH NORD UCH NV-02,-05 Paper Moon's Parisian Maiden
2 Faraohund MultiCh MultiV Antefas Minas Tirith
3 Saluki SE UCH DK UCH FI UCH NO UCH  Shafaq Lihna La Waya
4 Borzoi SE UCH NO UCH SV-00 Zimistraija Narita

BIS AVELSGRUPP Whippet SE UCH Per-Mo'bile Just Red

bisuppfod_svenstavik07
BIS UPPFÖDARGRUPP Whippet Kennel Adagio

barnmedhund_svenstavik07
BIS BARN MED HUND Helen Ankerstål - Borzoi
2 Betty Steinsvoll – Irländsk varghund
Josefin Erlandsdotter – Whippet
Josefin Wennberg – Borzoi
Kevin Lindström – Whippet
Tyrali Lindström – Whippet

bispar_svenstavik07
BIS-Par Borzoi Pomzoi Prince Of Wilderness & Pomzoi Peaseblossom
Foto: Cecilia Stener

 

RASRESULTAT

 

AFGHANHUND

 

BIR FI UCH DK UCH EST CH Br.W-07 Ingenue Prime Minizter
CERT CHAMPIONAT
BIM Khaos Binnowee
CERT
BH-2 Khaos Coolawin BT-2 - 
BH-3 -  BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R -  BT-R -
BIR-junior Khaos Coolawin
BIR-unghund Khaos Binnowee

 


 

 BORZOI

 

BIM Pomzoi Prince Of Wilderness BIR SE UCH NO UCH SE V-00 Zimistraija Narita 
BH-2 Pomzoi Phantom Of Forrest
CERT
BT-2 Kozlowski's Irwa
CERT
BH-3 Double Diamond's Durga Tharzis BT-3 Pomzoi Peaseblossom
BH-4 - BT-4 A Little Esprit Earl's Legend
BH-R - BT-R Double Diamond's Medéa
BIR-valp II Moor Racing Offra
BIR-junior Kozlowski's Irwa
BIR-unghund A Little Esprit Earl's Legend
BIR-veteran SE UCH NO UCH SE V-00 Zimistraija Narita

 


 

 FARAOHUND

 

BIR MULTI CH Multi-V Antefas Minas Tirith  BIM Int, Nord, Fin & PlUCh EUW-05 NordV-05 WW-06 SV-06 Enigma Surprise Me
BH-2 SE UCH FI UCH Enigma Mellon In Shire BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-Valp I Enigma Strike A Pose
BIR-veteran MultiCh MultiV Antefas Minas Tirith

 


 

GALGO ESPANOL

 

BIR Hot Isle Arsenio
CERT
BIM Hot Isle Alejandra
CERT
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-junior Hot Isle Arsenio
BIM-junior Hot Isle Alejandra

 


 

GREYHOUND

 

BIM - BIR SE UCH FI UCH Blue-Dream's Waltzing Mathilda
BH-2 -  BT-2 SE UCH Gulds Miriam Makeba 
BH-3 - BT-3 - 
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

IRLÄNDSK VARGHUND

 

BIR Fey Featon At Gruagach
CERT CHAMPIONAT
BIM Gruagach Ghost Revelation
CERT
BH-2 - BT-2 - 
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

 ITALIENSK VINTHUND

BIR SE UCH Gatecastle's Bentley  BIM - 
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-junior Pia's Contente



SALUKI

 

BIM SE UCH Galerita's Banyan BIR SE UCH DK UCH FI UCH NO UCH  Shafaq Lihna La Waya
BH-2 - BT-2 -
BH-3 -  BT-3 - 
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-unghund Shafaq Shadow Of Ozbourne
BIR-veteran SE UCH DK UCH FI UCH NO UCH  Shafaq Lihna La Waya
BIM-veteran Min Arabi Lawazim-Sadiq 

 


 

  SLOUGHI

BIM - BIR SE UCH Intissar's Ghania
BH-2 - BT-2 Tillieville Xahna Douh
CERT
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-unghund Tillieville Xahna Douh



   WHIPPET

 

BIM INT UCH GB CH SE UCH DK UCH FI UCH NO UCH SE V-04,-06 NORD V-03 Adagio Love Supreme BIM INT UCH NORD UCH NV-02,-05 Paper Moon's Parisian Maiden 
BH-2 INT UCH NORD UCH Adagio No Regrets BT-2 INT UCH NORD UCH EeCh SV-02 Hjortronblommas Gin Kelly
BH-3 FI UCH PMJV-05 Fanfare's Special Export
CERT CHAMPIONAT
BT-3 Wolftone Hannah
CERT CHAMPIONAT
BH-4 Twyborn Tzigane BT-4 Adagio Just Whistle
BH-R NO UCH SE UCH Paper Moon's Pent Up Phanter BT-R Oscarberg Wilma Rudolph
BIR-Valp I Foxys Punch Pralin
BIM-valp I Foxys Pretender
BIR-junior Hjortronblommas Lucky Day
BIM-junior Farmor Selmas Run To Me
BIR-unghund Tappinskis Dainty Demeanour
BIM-unghund Twyborn Tzigane
BIR-veteran INT UCH NORD UCH NO V-02 NO V-05 Paper Moon's Parisian Maiden
BIM-veteran NO UCH SE UCH Paper Moon's Pent Up Phanter
BIR-avelsgrupp SE UCH Per-Mo'bile Just Red
BIR-uppfödargrupp Kennel Adagio