1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat SvVK Svenstavik 2/8 2014

 

FINALRESULTAT • RASRESULTAT
Domare Agneta Kappers, Sverige och Saija Juutilainen, Finland. Barn med hund Camilla Johansson
Foton Jörgen Oinonen

 

bis1
BEST IN SHOW SE UCH Kirman Eudora

bis2
BIS-2 NORD UCH Yebelli's Jasmine

bis3
BIS-3 Twyborn Jeanne d'Arc

bis4
BIS-4 Tillieville Vera Verdandie

babyklass bis1
BIS BABYVALP Play A While Strait Of Gibraltar

valpklass bis1
BIS VALP Pomzoi Zoul Spirit

valpklass bis2
BIS-2 VALP Qvickelyckans Eik

valpklass bis3
BIS-3 VALP Björkbygdens Dessiegn

 valpklass bis4
BIS-4 VALP Za'Potocky's Psidium

juniorklass bis1
BIS JUNIOR Yebelli's Kharma

juniorklass bis2

BIS-2 JUNIOR Shottii


juniorklass bis3

BIS-3 JUNIOR Shou Gerat Going To Gold'n Copper


juniorklass bis4

BIS-4 JUNIOR Tillieville Vera Verdandie


unghundsklass bis1
BIS UNGHUND SE JV-13 Jangel's Eye Catching

unghundsklass bis2
BIS-2 UNGHUND Twyborn Jeanne d'Arc

unghundsklass bis3
BIS-3 UNGHUND Majo's Sheratan

unghundsklass bis4
BIS-4 UNGHUND Riverwolf Kimball Cho

bruksklass bis1
BIS BRUKSHUND SE JV-13 Dhawati Ujala Lamiáh

bruksklass bis2
BIS-2 BRUKSHUND SE & NO UCh Hjortronblommas Birgit Printz

bruksklass bis3
BIS-3 BRUKSHUND FI & SE UCH Cormacs Marley

bruksklass bis4
BIS-4 BRUKSHUND Multi UCh & LCCh Hot Isle Alejandra

veteranklass bis1
BIS VETERAN SE UCH Undimoon Mad Madam Mim

veteranklass bis2
BIS-2 VETERAN DK & SE UCH Arsathas Anova

veteranklass bis3
BIS-3 VETERAN Barakisch Qeisi Aqel

BIS UPPFÖDARGRUPP Kennel Tappinskis

BIS BARN MED HUND William – Madame, whippet

BIS-2 BARN MED HUND

Allie – Ruter, whippet
Amanda – Mim, whippet
John – Ture, whippet
Lilja – Marley, irländsk varghund
Tuvali – Hexa, borzoi


parklass bis1
BIS PAR SE VCH Dhawati Uday Karam & SE JV-13 Dhawati Ujala Lamiáh

parklass bis2
BIS-2 PAR Caramount Set The World On Fire & Macawe Mulan

 

 


RASRESULTAT

AFGHANHUND
(5+6, 4+6 deltog) Domare: Saija Juutilainen
 
BIM Gold'n Copper Born To Run
BIR DK, FI, INT, NO & SE UCH Gold'n Copper Peace 'n Harmony
BH-2 FI & SE UCH SE JV-12 SE LCCH PL V-13 Celestian I Want It All BT-2 Neliapilan Dyynien Diiva
CERT
BH-3 SE JV-13 Jangel's Eye Catching
CERT
BT-3 Gold'n Copper Fire'n Soul
R-CERT
BH-4 Gold'n Copper Fire It Up
R-CERT
BT-4 -

 


  

BORZOI
(3+2) (0+1 valp) Domare: Saija Juutilainen
 
BIM Tarasov's Huzzler
CERT CHAMPIONAT
BIR DK & SE UCH Arsathas Anova
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 -
BT-4 -

 


  
CIRNECO DELL'ETNA
(1+0) Domare: Saija Juutilainen
 
BIR Lex Murphy Hard To Be Humble
CERT
BIM -
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 -
BT-4 -

 


FARAOHUND
(0+1, 0+0 deltog) Domare: Saija Juutilainen
 
BIR Alickra's Veni Vidi Vici BIM -
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 -
BT-4 -

 


GALGO ESPANOL
(1+2) Domare: Saija Juutilainen
 
BIM - BIR Hot Isle Felicita
CERT
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 -
BT-4 -

 


 

IRLÄNDSK VARGHUND
(5+2, 4+2 deltog) Domare: Saija Juutilainen

 
BIR Riverwolf Kimball Cho
CERT
BIM FI JV-13 Carel Wolf Amalia
CERT
BH-2 FI & SE UCH Cormacs Marley BT-2 -
BH-3 EE & FI UCH Oscailte Aon Oistin
R-CERT
BT-3 -
BH-4 - BT-4 -

 


 

ITALIENSK VINTHUND
(2+4) (1+0 valp) Domare: Agneta Kappers
 
BIM Qvickelyckans Ramses
CERT CHAMPIONAT
BIR NORD UCh Yebelli's Jasmine
BH-2 Qvickelyckans Silvano
R-CERT
BT-2 Yebelli's Kharma
CERT
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -

 


 

PODENGO PORTUGUES, LISO/GRANDE
(1+1) Domare: Saija Juutilainen

 

BIR Maximus Do Vale de Fermedo
CERT
BIM -
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -

 


 

PODENGO PORTUGUES, LISO/PEQUENO
(1+1) (0+1 vaalp) Domare: Saija Juutilainen

 

BIR FI, NORD & SE JV-13 NORD V-13 Ditoso O Cacador de Farafra
CERT
BIM -
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -

 


 

SALUKI
(9+13, 7+10 deltog) Domare: Saija Juutilainen

 
BIM Khalils Baseem Bikr BIR SE UCH Kirman Eudora
BH-2 Ashst
CERT
BT-2 SE JV-13 Dhawati Ujala Lamiáh
CERT
BH-3 Khalils Aynur BT-3 Dhawati Unaza Bint Rafiiqa
R-CERT
BH-4 Ibriz Dahrius
R-CERT
BT-4 Barakisch Qeisi Aqel

 


 

SKOTSK HJORTHUND
(1+2, 1+0 deltog) Domare: Saija Juutilainen
 
BIR SE UCh Mycroft's Oberon Odele BIM -
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -

 


 

SLOUGHI
(0+2) Domare: Saija Juutilainen
 
BIM - BIR Tillieville Vera Verdandie
CERT
BH-2 - BT-2 Tillieville Vestal Violetta
R-CERT
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -

 


 

WHIPPET
(12+21, 11+20 deltog) (0+2 baby, 1+0 valp) Domare: Agneta Kappers
 
BIM Courtborne Leo
CERT 
BIR Twyborn Jeanne d'Arc
CERT
BH-2 SE JV-13 SE VCH Adagio Olive Drab
R-CERT
BT-2 Shottii
R-CERT
BH-3 Twyborn Knighthood BT-3 Courtborne Sagittarius
BH-4 DK V-12 Tappinskis Love Is In The Air BT-4 SE UCh Courtborne Ravenclaw