1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat Svenstavik 3/8 2019

BISBest In Show Domare: Barbara Ruth Smith
1 Saluki C.I.B. EE CH FI & NORD UCH FI V-15 SE V-16-18 SE VV-18 Husniya Har Kala Rachi

BIS2 Whippet Nemaz Problemaz Bigbadaboom

BIS3 Faraohund AH C.I.B. SE & DK LCCH SE, DK, NO & NORD UCH FI & EE CH NO V-17 SE VCH WW-18 Antefa's Xerox

BIS4 Italiensk vinthund Nitusch Habanera

BISBIS-baby Domare: Barbara Ruth Smith
1 Saluki Majo's Ravishing Miracle

BIS2 Whippet Za’Potocky’s VIP

BIS3 Podengo portugues, liso/pequeno Müslis Saga

BIS4 Galgo español Hot Isle Inocente

BISBIS-valp Domare: Barbara Ruth Smith
1 Whippet Magic Colour Blond Sail

BIS2 Podengo portugues, liso/pequeno Bellomis Confetti

BIS3 Italiensk vinthund Arkita’s Xena

BISBIS-junior Domare: Elisabet Janzon
1 S aluki Majo’s Queeni

BIS2 Faraohund Bazinga Fifty Shades of Crazy

BIS3 Whippet Courtborne Jung-Su

BIS4 Greyhound Blancmange Ocean Spray

BISBIS-unghund Domare: Elisabet Janzon
1 Afghanhund SE JV-19 Xenos Jadesh

BIS2 Faraohund SE JV-19 Bazinga Foreign Ambassador

BIS3 Greyhound Blancmange Natika

BIS4 Podengo portugues, cerdoso/medio Pre-Eminence’s Sonhador Silvano

BISBIS-bruksklass Domare: Barbara Ruth Smith
1 Whippet Nemaz Problemaz Bigbadaboom

BIS2 Saluki SE & NO UCH SE LCCH SE VCH Husniya's Almir-Al-Uday

BIS3 Faraohund SE & DK UCH NO & SE LCCH Kin-Chin Red She's The One

BISBIS-veteran Domare: Barbara Ruth Smith
1 Saluki C.I.B. EE CH FI & NORD UCH FI V-15 SE V-16-18 SE VV-18 Husniya Har Kala Rachi

BIS2 Galgo español NORD & FI UCh C.I.B SE & NO LCCh C.I.B.P DK V-09-10 SE V-12 SE VV-17 Hot Isle Bryzcocho

BIS3 Whippet SE UCH Twyborn Glory Hallelujah

BIS4 Sloughi FI, NO & SE UCH NO & SE LCCH Tillieville Wassadou

BISBIS-uppfödargrupp Domare: Elisabet Janzon
1 Faraohund Kennel Bazinga

BIS2 Saluki Kennel Sadaqa

BIS3 Podengo portugues, liso/pequeno Kennel Tappinskis

BIS4 Whippet Kennel Caramount

BISBarn med hund Domare: Ingela Näslund
1:a Allie – Deedee, Whippet
2:or Agnes – Minna, Whippet
Allis – Stäpp, Whippet
Henry – Diego, Sheltie
Kendra – Marley, Whippet
Livia – Anakin, Whippet
Max – Dixie, Podengo portugues
Mira – Maya, Sheltie

BISBIS-Par Domare: Elisabet Janzon
1 Saluki C.I.B. C.I.B.P. C.I.C. NO & NORD UCH NORD LCCH Sadaqa Lazeez Al Alwan & C.I.B. C.I.B.P. NORD LCCH NORD UCH Sadaqa Laziza Bint Kifaya

BIS2 Greyhound NO & SE UCH SE V-19 Azravi's Play The Game & Blancmange Ocean Spray

BIS3 Faraohund SE & DK UCH HR CH Kin-Chin Red Working On A Dream & NORD UCH Kin-Chin Red My Beautiful Reward

BIS4 Sloughi Tillieville Ubangi & Tillieville Umami

RASRESULTAT

AFGHANHUND (4+4, 3+3 deltog) Domare: Barbara Ruth Smith
BH-1, cert, BIR SE JV-19 Xenos Jadesh
BH-2, R-cert Watcher Of The Skies
BT-1, BIM Gold'n Copper Queen Of The Night
BT-2, cert, championat Jangel's Eye Candy
BIR-unghund SE JV-19 Xenos Jadesh 

BORZOI (4+7) Domare: Elisabet Janzon
BH-1, BIM SE UCH Kozlowski's Rhinestone Mysterious
BH-2, cert SE JV-18 SE JV-19 Kozlowski's Secret Illusion
BT-1, BIR Multi V SE UCH Iorek's Arya Stark
BT-2 SE UCH Iorek's Gimmie Gimmie Gimmie
BT-3, cert Rakovsky Avrora Slava
BT-4 NO & SE UCH Kozlowski's Katmandou
Reservcert SE JV-19 Kozlowski's Secret Fantazy
BIR-unghund SE JV-18 SE JV-19 Kozlowski's Secret Illusion
BIM-unghund SE JV-19 Kozlowski's Secret Fantazy
BIR-veteran NO & SE UCH Kozlowski's Katmandou
BIR-uppfödare Kennel Kozlowski’s

FARAOHUND (6+4) Domare: Elisabet Janzon
BH-1, BIR Multi Ch NO V-17 WW-18 Antefa's Xerox
BH-2 FI & SE UCH NO & SE LCCH Bazinga A Storm Of Swords
BH-3, cert Antefa's Zilmarillion
BH-4, R-cert SE JV-19 Bazinga Foreign Ambassador
BT-1, cert, BIM Bazinga Fifty Shades of Crazy
BT-2 SE UCH Bazinga Dracarys The Deathstroke
BT-3 NORD UCH Kin-Chin Red My Beautiful Reward
BT-4 SE & DK UCH NO & SE LCCH Kin-Chin Red She's The One
BIR-junior Bazinga Fifty Shades of Crazy
BIM-junior Antefa's Zilmarillion
BIR-unghund SE JV-19 Bazinga Foreign Ambassador
BIR-bruks SE & DK UCH NO & SE LCCH Kin-Chin Red She's The One
BIR-uppfödare Kennel Bazinga

GALGO ESPAÑOL (0+2) (1+1 baby) Domare: Elisabet Janzon
BT-1, BIR Multi Ch DK V-09-10 SE V-12 SE VV-17 Hot Isle Bryzcocho
BIR-baby Hot Isle Inocente
BIM-baby Hot Isle Isidora
BIR-veteran Multi Ch DK V-09-10 SE V-12 SE VV-17 Hot Isle Bryzcocho

GREYHOUND (1+2) Domare: Elisabet Janzon
BH-1, BIM NO & SE UCH SE V-19 Azravi's Play The Game
BT-1, cert, BIR Blancmange Natika
BIR-junior Blancmange Ocean Spray
BIR-unghund Blancmange Natika

IRLÄNDSK VARGHUND (1+1) Domare: Barbara Ruth Smith
BH-1, BIR SE UCH Nightwing's Usa Son Of Anarchy
BT-1, cert, BIM Trehörnets Lady Guinevere

ITALIENSK VINTHUND (0+4) (0+1 baby, 0+0 deltog) (0+2 valp) Domare: Elisabet Janzon
BT-1, cert, BIR Nitusch Habanera
BIR-valp Arkita’s Xena
BIR-junior Arkita’s Wizzally
BIR-unghund Qvickelyckans Tonka

PODENGO PORTUGUES, CERDOSO/MEDIO (1+0) Domare: Elisabet Janzon
BH-1, cert, BIR Pre-Eminence’s Sonhador Silvano
BIR-unghund Pre-Eminence’s Sonhador Silvano

PODENGO PORTUGUES, cerdoso/pequeño (1+0) Domare: Elisabet Janzon
BH-1, cert, BIR Smaughterer's Hefaistos

PODENGO PORTUGUES, liso/medio (0+1) Domare: Elisabet Janzon
BT-1, BIR Multi V NORD & FI UCH Cerejan Valkyrie Of Neve

PODENGO PORTUGUES, liso/pequeno (5+6) (0+1 baby) (0+1 valp)
Domare: Elisabet Janzon
BH-1, cert, BIM Ängblomman's Adriano Frankson
BH-2, R-cert SE JV-19 Tappinskis Inspector Of The Day
BH-3 DK & NO UCH Mioamor's Now I'm Here
BH-4 Multi V SE & DK UCH Tappinskis Bounty Hunter
BT-1, BIR FI, NO & SE U Ch SE V-19 Bellomis Believe It Or Not
BT-2, cert Müslis Pippi
BT-3 C.I.B. SE & DK UCH DK V-14 SE V-14 Tappinskis All I Need Is You
BIR-baby Müslis Saga
BIR-valp Bellomis Confetti
BIR-junior Müslis Pippi
BIM-junior SE JV-19 Tappinskis Inspector Of The Day
BIR-unghund Ängblomman's Adriano Frankson
BIM-unghund Tappinskis Ginger Girl
BIR-uppfödare Kennel Tappinskis

SALUKI (10+14, 11+13 deltog) (1+1 valp, 0+1 deltog) Domare: Elisabet Janzon
BH-1, cert, championat, BIM Abu Al Khayar Keifer
BH-2, R-cert Adnil's Running Is Awesome
BH-3 C.I.B. FI & NORD UCH LV CH SE LCCH SE VCH Dhawati Uday Karam
BH-4 SE UCH Aziz Qahir
BT-1, BIR Multi CH FI V-15 SE V-16-18 SE VV-18 Husniya Har Kala Rachi
BT-2 NORD UCH Sadaqa Moonirah Lulu
BT-3, cert Majo’s Queeni
BT-4 Sadaqa Malikah Bint Pilosella
BIR-baby Majo's Ravishing Miracle
BIR-junior Majo’s Queeni
BIR-unghund Zadiyads Interlude
BIR-bruks SE & NO UCH SE LCCH SE VCH Husniya's Almir-Al-Uday
BIR-veteran Multi CH FI V-15 SE V-16-18 SE VV-18 Husniya Har Kala Rachi
BIR-uppfödare Kennel Sadaqa

SKOTSK HJORTHUND (5+4) Domare: Barbara Ruth Smith
BH-1, BIM SE UCH Lilac Wind Modjo To Galerita
BH-2, cert SE JV-18 Vaikonniemen Elegant Like Scrappy
BH-3 C.I.B. DK & NORD UCH EE CH NORD JV-15 NORD V-15 Necesse's Barba
BH-4, R-cert NO UCH Murray Field's Benjamin N Arte
BT-1, BIR NO & SE UCH St Finnian Gaia
BT-2, cert Lawtons Eqvintana Edahalia
BT-3 Galerita's Fiona
BT-4 SE LCCH SE UCH Galerita's Good News
BIR-unghund Lawtons Eqvintana Edahalia
BIM-unghund SE JV-18 Vaikonniemen Elegant Like Scrappy

SLOUGHI (0+3) Domare: Elisabet Janzon
BT-1, cert, BIR Tillieville Ubangi
BT-2 FI, NO & SE UCH NO & SE LCCH Tillieville Wassadou
BIR-junior Tillieville Ubangi
BIR-veteran FI, NO & SE UCH NO & SE LCCH Tillieville Wassadou

WHIPPET (18+33, 18+31 deltog) (1+2 baby) (4+3 valp, 4+2 deltog)
Domare: Barbara Ruth Smith
BH-1, BIM SE UCH Twyborn Glory Hallelujah
BH-2, cert Air-Exhibit Royal River
BH-3, R-cert Courtborne Jung-Su
BH-4 NO & SE UCH Burnt Sienna Piano
BT-1, cert, BIR Nemaz Problemaz Bigbadaboom
BT-2, R-cert Villwhip's Hometown Glory
BT-3 Magic Colour Sugar Candy
BT-4 FI & SE UCH Allettes Royal La Donna
BIR-baby Za’Potocky’s VIP
BIM-baby Bellsweets Hart Of Gold
BIR-valp Magic Colour Blond Sail
BIM-valp Shahnadir Courier
BIR-junior Courtborne Jung-Su
BIM-junior Villwhip's Hometown Glory
BIR-unghund Tappinskis Yeah Yeah
BIM-unghund Blazing Keys Berry Pomeroy Castle
BIR-bruks Nemaz Problemaz Bigbadaboom
BIR-veteran SE UCH Twyborn Glory Hallelujah
BIR-uppfödare Kennel Caramount

Domarna

Ringsekreterare