1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat SvVK Svenstavik 2010

 

FINALRESULTAT • RASRESULTAT

 

hot_isle_cayetano
BEST IN SHOW Hot Isle Cayetano

bildsaknas
BIS-2 Ar, Cl, Lv & UsCh Se & NoUCh SeV-10 Al-Nacira Bint Roula von Haussman

bildsaknas
BIS-3 C.I.B Dk, Se & NoUCh KBHV-07 Another Story Lyin' Eyes

bildsaknas
BIS-4 Int, S, Fi, N, Ee, Ru & DkUCh Al Wathba Thamir Abdul-Haqq

bildsaknas
BIS-R C.I.B Dk, Fi, No & SeUCh NordV-07 Burnt Sienna Midsummer Breeze

bildsaknas
BIS BABYVALP Aaniston Incoming File Transfer
BIS-2 BABYVALP Dahaqin Baqir

bildsaknas
BIS VALP Badavie Persian Princess
BIS-2 VALP Jet's Shine A Little Light
BIS-3 VALP Colombian Friend’s Golden Pepper
BIS-4 VALP Yebelli’s Hermione
BIS-R VALP Farmor Selmas Beautiful Girl

bis-junior1
BIS JUNIOR Hot Isle Cayetano
BIS-2 JUNIOR Badavie Ocean Wind
BIS-3 JUNIOR Fornix Jonna
BIS-4 JUNIOR Kingsleah Fire Queen
BIS-R JUNIOR Chininas Ursula Un Urango Lieve

bildsaknas
BIS UNGHUND Burnt Sienna Sweet Emotion
BIS-2 UNGHUND Tillieville Wassadou
BIS-3 UNGHUND Khalils Ya'Qub
BIS-4 UNGHUND Krilat Charadei
BIS-R UNGHUND Mycroft’s Norah Nabob Novation

bildsaknas
BIS BRUKSHUND SeLCCh Xemxija Bridget Jones
BIS-2 BRUKSHUND Courtborne Keyzers Farmiir
BIS-3 BRUKSHUND SeLCCh Al Wathba Ya'La Ya'Lla

bildsaknas
BIS VETERAN SeLCCh Baklava's Tigris Min Dahaqin
BIS-2 VETERAN Int & NordUCh KBHV-06 NV-07 Courtborne Ramazotti
BIS-3 VETERAN Int & NordUCh SeLCCh Tillieville Yannis
BIS-4 VETERAN Int & NordUCh NV-00,-01,-02 NordV-02 SEV-02 Eramus Marek

bildsaknas
BIS UPPFÖDARGRUPP Kennel Burnt Sienna
BIS-2 UPPFÖDARGRUPP Kennel Khalils
BIS-3 UPPFÖDARGRUPP Kennel Tillieville

bildsaknas
BIS PAR Fornix Jonna & Fornix Justin
BIS-2 PAR Colombian Friend’s Golden Pepper & Chininas Ursula Un Urango Lieve
BIS-3 PAR Wolf Tone Danina & Wolf Tone Maja Mauser
BIS-4 PAR Ch Tillieville Xahna Douh & Ch Tillieville Yannis
BIS-R PAR Khalils Thiana Cherazade Bint Lubah & Ch Shafaq Lahtina La Zahra

bildsaknas
BIS BARN MED HUND Elian Wallin – Doris
BIS-2 BARN MED HUND Disa Johansson & Cayenne, Anna Roth & Acke, Samuel Simonsson & Assar, Sebastian Simonsson & Shantie


 

RASRESULTAT - skicka gärna in BIR/BIM-bild till webmaster [at] svvk.se

 

AFGHANHUND
Domare Knut Blütecher, Norge

 

BIM Moorflower's Hypnotized
CERT
BIR AR&CL CH C.I.E LV CH SE V-10 SE&NO UCH WW-10 Al-Nacira Bint Roula Von Haussman
BH-2 NO UCH SE UCH Antheartica's A Man's Man BT-2 Antheartica's Earth Wind'n Fire
CERT
BH-3 Kingsleah Ebony Star BT-3 SE UCH Jangel's Top Model
BH-4 - BT-4 Kingsleah Fire Queen
BH-R - BT-R -

 


 

BORZOI
Domare Knut Blütecher, Norge

 

BIR SE UCH Pomzoi Prince Of Wilderness BIM NO UCH NO V-10 SE UCH Jaroslav Dusty Diamond
BH-2 Krilat Charadei
CERT
BT-2 Japejukan Krasivaja Kira
CERT
BH-3 SE UCH Scheztaya Blindmandreams BT-3 Kozlowski's Katmandou
BH-4 Tarasov's Huzzler BT-4 -
BH-R Jaroslav Duke's Descendant BT-R -

 


 

CHART POLSKI
Domare Annette Bystup, Danmark

 

BIR NO UCH SE UCH SE V-02 Eramus Marek BIM -
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

CIRNECO DELL' ETNA
Domare Annette Bystup, Danmark

 

BIM Are But Not's Golden Gino
CERT
BIR NO V-10 Chininas Ursula Un Uragano Lieve
CERT
BH-2 SE UCH Shafaq Anthon Design BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

FARAOHUND
Domare Annette Bystup, Danmark

 

BIM - BIR SE LCCH Xemxija Bridget Jones
CERT
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

GALGO ESPANOL
Domare Annette Bystup, Danmark

 

BIR Hot Isle Cayetano
CERT
BIM -
BH-2 NO UCH SE UCH Grey Mountain Bartosz BT-2 -
BH-3 Rabilargo's Brave Zorro BT-3 -
BH-4 Rabilargo's Banderas BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

GREYHOUND
Domare Knut Blütecher, Norge

 

BIM Gruagach By Choice
CERT
BIR C.I.B DK UCH KBH V-07 NO UCH SE UCH Another Story Lyin' Eyes
BH-2 - BT-2 Another Story Here Comes The Sun
CERT
BH-3 - BT-3 NO UCH SE UCH Jet's Hot Apple Pie
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

IRLÄNDSK VARGHUND
Domare Annette Bystup, Danmark

 

BIR Cormacs Marley
CERT
BIM -
BH-2 FI UCH NORD JV-07 SE UCH Scintillas King Of Christmas BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

ITALIENSK VINTHUND
Domare Knut Blütecher, Norge

 

BIM Py's Nissardo
CERT
BIR Yebelli's Grace
CERT
BH-2 Chu-Pao's Mio Bello Carino BT-2 Yebelli's Greyez
BH-3 SE UCH Qvickelyckans Chagall BT-3 Iso-Brina's Kassandra Letizia
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

SALUKI
Domare Knut Blütecher, Norge

 

BIR EE CH FI UCH INT UCH NO UCH RU CH SE UCH Al Wathba Thamir Abdul-Haqq BIM SE UCH Ruweis Alwathba Sahibihah
BH-2 Baghdad Northern Lights
CERT CHAMPIONAT
BT-2 SE UCH Badavie Cedala
BH-3 NORD UCH WW-10 Dahaqin Asiq Ajaban BT-3 NO UCH SE UCH Courtborne Sinaxs Antilla
BH-4 Khalils Ya'Qub BT-4 C.I.B NORD UCH SE LCCH Dahaqin Azuma Ashantii
BH-R SE UCH Red Hawk's Yazdezad Majid BT-R Khalils Pileah Bint Gaziya
CERT CHAMPIONAT

 


 

SKOTSK HJORTHUND
Domare Annette Bystup, Danmark

 

BIM SE UCH Artdoc Brainard BIR Troon Moon Shadow
CERT
BH-2 Mycroft's Norman Nodorian Nobleman
CERT
BT-2 Mycroft's Norah Nabob Novation
BH-3 - BT-3 Skahera's Betty Grable
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

SLOUGHI
Domare Annette Bystup, Danmark

 

BIM - BIR NO UCH NO V-09 SE UCH WW-08 Tillieville Xahna Douh
BH-2 - BT-2 SE UCH Tillieville Xingu Lahr
BH-3 - BT-3 INT UCH NORD UCH SE LCCH Tillieville Yannis
BH-4 - BT-4 Tillieville Wassadou
CERT
BH-R - BT-R NORD UCH Y' Abeydou Nuri Al Baida

 


 

WHIPPET
Domare Arne Foss, Norge

 

BIM FI UCH JWW-08 SE UCH Burnt Sienna Cutting Edge BIR C.I.B DK UCH FI UCH NO UCH NORD V-07 SE UCH Burnt Sienna Midsummer Breeze
BH-2 NORD UCH Courtborne Ramazotti BT-2 Allettes T&T Sedona
CERT
BH-3 Twyborn Ambrose Congreve
CERT CHAMPIONAT
BT-3 SE UCH Jagodas Grosse Bise
BH-4 SE UCH Airescot Broadway BT-4 Burnt Sienna Sweet Emotion
BH-R FI UCH SE UCH Leyendas Spongebobsquarepants BT-R Leyenda's Happy Days