1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat SvVK Umeå 14/8 2004

 

FINALRESULTAT • RASRESULTAT
Foto Nina Lundberg

 

bis
BEST IN SHOW S N FIN CH SV-02 Hjortonblommas Gin Kelly
(CH Accent's Little Limerick - CH Signum Guyana)
Ägare: Mats-Owe och Svanhild Ingvarsson, Ursviken
Uppfödare: Anna-Lisa Pekkari, Skellefteå

bis_2
BIS-2 SUCH Hoarystock's Dancing Deidra
(CH Caramount Lord of All - CH Hoarystock's Bothnia-Belle)
Ägare och uppfödare: Susanne Rönnberg, Ånäset

bis_3
BIS-3 SUCH Zimistraija Krim
(CH Seabury-Jay Egoiste - CH Polongian Alusha)
Ägare: Jeanette Eriksson, Bureå
Uppfödare : Monika Willman, Karlstad

bis_4
BIS-4 Azmindah's Rumba By Awbari
(Awbari Where's My Limo - CH Tell's Golden Opportunity)
Ägare: Eva Backman, Annika & Urban Jonsson, Kvissleby
Uppfödare: Eva Backman, Kovland

bis_5
BIS-R NORDUCH Exess Verdi
(CH Exess Rembrandt - CH Taikatytön Yönprinsessa)
Ägare: Maria Claesson, Umeå
Uppfödare: Maria Claesson och Catarina Laestadius, Umeå

bisbaby_2
BIS BABYVALP Hjortronblommas Ivanhoe
(CH Twyborn Alice Springs- CH Signum Guyana)
BIS-2 baby Ghazoot Al Azii    
BIS-3 baby Keltairs Plenty O'Toole    
BIS-4 baby Shafaq Rytmic's Diana

bisvalp_1
BIS VALP Talata Ikaros
(CH Pinocchio Des Princes De Kazan - Talata Wivarella))
Ägare: Teres Larsson, Umeå
Uppfödare: Ragnhild Lysaker, Norge    
BIS-2 valp Shamali Gazir Miqwar ibn Rammah    
BIS-3 valp Amaklinjas Silent Honor

bis_junior
BIS JUNIOR Barelo Manchado El-Cruzado
(CH Antonio El-Cruzado - Melgarts Alfafara)
Ägare: Karolin Lundmark, Roknäs
Uppfödare: Linda Andreassen, Norge
BIS-2 junior Azmindah's Rumba By Awbari    
BIS-3 junior Khalils Niyatahu Nabiy    
BIS-4 junior Caramount Could It Be Magic    
BIS-R junior Dorisas Dorn

bis_unghund
BIS UNGHUND NORDV-03 NORDJV-03 Frontrunners Twisted Sister
(Frontrunners Felipe - CH Falera De Can Pocaroba)
Ägare: Kalle Mårtensson, Bergsjö
Uppfödare: Rudi Brandt, Danmark    
BIS-2 unghund Al Wathba Tohfa Raja Yasmeen    
BIS-3 unghund Foxys Mercedes    
BIS-4 unghund Bårvas Katie McDoughal    
BIS-5 unghund Brassok Mikhail Larinov

bruks-1_2
BIS BRUKSHUND Zelig Roke
(CH Spyanfly Say No More- Twyborn Seventh Heaven)
Uppfödare och ägare: Kicki Sandell, Enköping    
BIS-2 brukshund Top-Flight Trophy's Ready To Fly

bisvet
BIS VETERAN INTUCH NORDUCH Signum Guyana
(CH Birkonbra Sweet Talking Guy - CH Signum Dolce & Gabbana)
Ägare: Svanhild Ingvarsson & Anna-Lisa Pekkari, Skellefteå
Uppfödare: Magnus Hagstedt, Stockholm    
BIS-2 veteran NORDUCH Gold'N Copper Power Play    
BIS-3 veteran SUCH Hoarystock's Charming-Cassie    
BIS-4 veteran NORDUCH Khalils Faudawi Fiddi Farih    
BIS-R veteran SUCH Noblegrey Happy Caramount Jewel

bis_avel
BIS AVELSGRUPP INT NORD CH Signum Guyana
(CH Birkonbra Sweet Talking Guy - CH Signum Dolce & Gabbana)
Ägare: Svanhild Ingvarsson och Anna-Lisa Pekkari, Skellefteå
Uppfödare: Magnus Hagstedt, Stockholm

bildsaknas
BIS UPPFÖDARGRUPP Kennel Hjortronblomma
Anna-Lisa Pekkari, Skellefteå och Svanhild Ingvarsson, Ursviken
BIS-2 uppfödare Kennel Shamali

bis_par
BIS PAR El-Ubaids's Ibn Arrowac & El-Ubaid's Indiana Jones
Ägare: Madelene Strömberg, Boden & J. och E. Stenberg, Malå
Uppfödare: Steven Bruynder, Holland
BIS-2 par Al Wathba Tohfa Raja Yasmeen & Al Wathba Tamouz Usama     
BIS-3 par    
BIS-4 par El-Ubaid's Herakles & S N INT CH WW-02 Khalils Gamida


 

RASRESULTAT - skicka gärna in BIR/BIM-bild till webmaster [at] svvk.se

 

AFGHANHUND

Domare Björg Foss, Norge

 

BIM NORD CH Gold'N Copper Power Play  BIR Azmindah's Rumba By Awbari
CERT
 
BH-2 NORD CH Xenos Contradiciton  BT-2 SUCH Khaos Zingoalla 
BH-3 - BT-3 Khaos Zany
BH-4 - BT-4 NORDUCH Nabilas Celebration
BH-R - BT-R SUCH FINUCH Gold'N Copper American Sweetheart
BIR-junior: Azmindah's Rumba By Awbari
BIR-unghund: Aviva Coeur A Coeur
BIR-veteran: NORDUCH Gold'N Copper Power Play

 


 

BORZOI

Domare Markku Mähönen, Finland

 

BIR S FIN CH Zimistraija Krim  BIM LTJW-00 LVCLUBW-02 LTJ LV LT CH Darja Donanska
CERT CHAMPIONAT
BH-2 Brassok Mikhail Larinov
CERT
 
BT-2 -
BH-3 -
BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-unghund: Brassok Mikhail Larinov
BIR-uppfödargrupp: Kennel Zimistraija (Monica Willman, Karlstad)

 


 

FARAOHUND

Domare Markku Mähönen, Finland

 

BIR Antefa's Pepi-Kaa
CERT CHAMPIONAT
BIM -
BH-2 -
BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

 

GALGO ESPANOL

Domare Markku Mähönen, Finland

 

BIR -
BIR SUCH Royal Tramp's La Experienca
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

GREYHOUND

Domare Björg Foss, Norge

 

BIR Top Flight Trophy's Ready To Fly
CERT
BIM -
BH-2 Top Flight Trophy's Fly By Night BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-bruks: Top Flight Trophy's Ready To Fly
BIR-veteran: SUCH Noblegrey Happy Caramount Jewel

 


 

IRLÄNDSK VARGHUND

Domare Björg Foss, Norge

 

BIM Für Elises Akilles
CERT
BIR SUCH Hoarystock's Dancing Deidra 
BH-2 - BT-2 - 
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-baby: Keltairs Plenty O'Toole
BIR-junior: Dorisas Dorn
BIR-unghund: Bårvas Katie McDoughal
BIR-veteran: SUCH Hoarystock's Charming-Cassie 

 


 

ITALIENSK VINTHUND

Domare Markku Mähönen, Finland

 

BIM NORD CH Exess Verdi  BIR S CH Exess Vanessa 
BH-2 S CH Sobers Solti  BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-valp: Talata Ikaros
BIR-veteran: S CH Sobers Solti

 


 

PODENCO IBICENCO STRÄVHÅR

Domare Markku Mähönen, Finland

 

BIM Barelo Manchado El-Cruzado
CERT
BIR SV-03 NV-03 FINV-03 S N DK CH Snout Noways
BH-2 -
BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-junior: Barelo Manchado El-Cruzado

 


 

PODENCO IBICENCO KORTHÅR

Domare Markku Mähönen, Finland

 

BIM -
BIR NORDV-03 NORDJV-03 Frontrunners Twisted Sister
CERT
BH-2 -
BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR-unghund: NORDV-03 NORDJV-03 Frontrunners Twisted Sister

 


 

SALUKI

Domare Markku Mähönen, Finland

 

salukibirbim
BIM Khalils Liba Fu Lobie
CERT
BIR S FIN CH KhalilsLi-L-Marrati
BH-2 El-Ubaid's Indiana Jones BT-2 Al Wathba Tohfa Raja Yasmeen
CERT
BH-3 Khalils Niyatahu Nabiy BT-3 Khalils Lirq Al Lulu
BH-4 NORD CH Khalils Faudawi Fiddi Farih BT-4 Shafaq Lihna la Waya
BH-R Shamali Fajr Al Nasr BT-R Shamali Fasqiya Sadaqa
BIR-baby: Shafaq Rytmic's Diana
BIM-baby: Shafaq Royal Rocking Symfoni
BIR-valp: Shamali Gazir Miqwar ibn Rammah
BIM-valp: Shamali Gazila Gabwa bin Elishama
BIR-junior: Khalils Niyatahu Nabiy
BIR-unghund: Al Wathba Tohfa Raja Yasmeen
BIM-unghund: El-Ubaid's Indiana Jones
BIR-veteran: NORD CH Khalils Faudawi Fiddi Farih
BIM-veteran: WW-02 S N INT CH Khalils Gamida
BIR-uppfödargrupp: Kennel Shamali

 


 

SLOUGHI

Domare Markku Mähönen, Finland

 

BIR Bersheba's Saruk
CERT
BIM -
BH-2 SUCH Tillieville Yojimbo BT-2 -
 
BH-3 - BT-3 - 
BH-4 - BT-4 - 
BH-R -  BT-R -
BIR-baby: Ghazoot Al Azii
BIR-junior: Bersheba's Saruk

 


 

 WHIPPET

Domare Björg Foss, Norge

 

BIM S N INT CH Carry On Pastrami BIR S N CH SV-02 Hjortronblommas Gin Kelly
BH-2 S N CH Hjortronblommas Gin Lemon BT-2 INT NORD CH Signum Guyana
BH-3 Adagio No Regrets
CERT
BT-3 SUCH Play A While Blå Tåget
BH-4 INT NORD CH Accent's Little Limerick BT-4 Adagio Ma Africa
CERT
BH-R Hot Isle Great Gandalf BT-R Aaniston Pamplemousse
BIR-baby: Hjortronblommas Ivanhoe
BIM-baby: Shahnadir Xtvåtusen
BIR-valp: Amaklinjas Silent Honor
BIM-valp: Amaklinjas Special Delivery
BIR-junior: Caramount Could It Be Magic
BIR-unghund: Foxys Mercedes
BIM-unghund: Hot Isle Great Gandalf
BIR-bruks: Zelig Roke
BIR-veteran:INT NORD CH Signum Guyana
BIR-avelsgrupp: INT NORD CH Signum Guyana
BIR-uppfödargrupp: Kennel Hjortronblomma